Żonkile znów przypomną historię powstania w getcie warszawskim
Muzeum POLIN wraz z sztabem w Browarach Warszawskich zachęcają do udziału w trzynastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Wydarzenie upamiętnia 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – pierwszego miejskiego zrywu powstańczego w okupowanej Europie. W sobotę 19 kwietnia przypnijmy żonkile na znak, że „Łączy nas pamięć” – o osobach walczących w powstaniu, jak i tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta.
Browary Warszawskie wspierają akcję Żonkile, pełniąc funkcję sztabu dla wolontariuszek i wolontariuszy rozdających papierowe żonkile na ulicach Warszawy.
Do udziału w akcji Żonkile zachęcają również nowe Ambasadorki i Ambasadorzy, m.in.: Robert Makłowicz, aktorka Barbara Wypych, zespół Kwiat Jabłoni z Kasią i Jackiem Sienkiewiczami, a także wspaniali wolontariusze i wolontariuszki reprezentowani przez Marię, Luizę i Mirosława.
Odwaga motywem przewodnim tegorocznej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile
Tegoroczny program towarzyszący akcji Żonkile Muzeum POLIN poświęcony jest odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
- Odwaga to przede wszystkim wierność sobie, wierność własnym przekonaniom. Bywają takie czasy, kiedy wierność sobie wymaga najwyższych, wręcz niewiarygodnych poświęceń. Tak właśnie było tutaj, w Warszawie, 19 kwietnia 1943 roku, kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim – mówi Robert Makłowicz, historyk z wykształcenia, kucharz z zamiłowania, Ambasador tegorocznej edycji akcji Żonkile.
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był ostatni przywódca powstania, Marek Edelman. To właśnie od jego gestu – składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie – pochodzi symbol akcji. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.
Jak wziąć udział w akcji Żonkile? / Skąd wziąć papierowy żonkil? →
- 19 kwietnia wolontariuszki i wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile. Spotkać ich będzie można niemal w całej Warszawie.
- Komplety żonkilowych naklejek znajdą się także w wydaniach prasowych: „VIVA!” (10 kwietnia), stołecznej „Gazety Wyborczej” (11 kwietnia), „Newsweeka” (14 kwietnia), „Tygodnika Powszechnego” (16 kwietnia).
- Jak zrobić własny żonkil? Wystarczy pobrać szablon ze strony Muzeum POLIN, wydrukować i złożyć (pomoże w tym wideoinstrukcja).
- Powstał również uproszczony szablon żonkila, z którego można skorzystać, by samodzielnie stworzyć papierowy kwiat. Uproszczony szablon posłuży szczególnie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym oraz osobom z obniżoną sprawnością manualną.
- Muzeum POLIN zachęca do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.
- Można również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, publikowaną 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram i TikTok. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile, #polinmuseum.
- Można także wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika jest dostępna w PDF do pobrania w sześciu wersjach językowych (foldery ZIP) – polskiej, angielskiej, hiszpańskiej, włoskiej, niemieckiej, ukraińskiej.
Instytucje udzielające miejsc na sztaby akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile:
- sztab w Browarach Warszawskich, ul Grzybowska 60,
- sztab w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20,
- sztab w JCC Warszawa, ul. Chmielna 9 A,
- sztab w Kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej, ul. Narbutta 50 A,
- sztab w Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28/42,
- sztab w Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52,
- sztab w Służewskim Domu Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15,
- sztab w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe, ul. Podskarbińska 2,
- sztab w Urzędzie Dzielnicy Bemowo, ul. ul. Powstańców Śląskich 70,
- sztab w Urzędzie Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197,
- sztab w Urzędzie Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29,
- sztab w Urzędzie Dzielnicy Ochota, ul. ul. Grójecka 17A,
- sztab w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, Al. Komisji Edukacji Narodowej 61,
- sztab w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz, ul. Słowackiego 6/8,
- sztab w Teatrze Polonia, ul. Marszałkowska 56/14.
Dziękujemy wszystkim instytucjom wspierających akcję Żonkile i udzielającym miejsc na sztaby dla wolontariuszek i wolontariuszy.
Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury →
Każda szkoła, biblioteka oraz instytucja może dołączyć do akcji Żonkile i otrzymać dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych. Zapisy otwarte trwają do 15 kwietnia (poniedziałek)
Poznaj program i weź udział w wydarzeniach: Akcja Żonkile 2025: program obchodów | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Więcej informacji o akcji Żonkile: Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile? | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie