Wybierz swój język
Browary Warszawskie położone są w jednym z centralnych kwartałów Warszawy, wyznaczonym ulicami Grzybowską i Krochmalną. Przez wiele lat ten przytulony do Śródmieścia fragment Woli był pofabrycznym, zaniedbanym obszarem. Do świadomości mieszkańców miasta powrócił w wyjątkowej odsłonie. Wszystko za sprawą rewitalizacji przeprowadzonej przez Echo Investment, która tchnęła w okolicę nowe życie.
To właśnie tutaj, w 1846 roku powstał browar Haberbuscha i Schielego, który szybko stał się stołeczną „ziemią obiecaną”. Jako największy w Królestwie Polskim i jeden z najważniejszych na piwowarskiej mapie Europy, prosperował aż do czasów II wojny światowej. Był ikoną lokalnej przedsiębiorczości i miejscem, w którym warzyła się lepsza przyszłość zatrudnionych w nim warszawiaków. Po wojnie, która doszczętnie spustoszyła ten rejon, Browar wciąż działał (zmieniając nazwy i właścicieli), a w latach najgłębszego socjalizmu produkując coca-colę na amerykańskiej licencji.
Przeszłość okolicy stała się inspiracją dla architektów i projektantów, którzy w 2017 roku na nowo określili charakter i funkcje miejsca, które odtąd zyskało miano Browarów Warszawskich. Prace nad inwestycją trwały 7 lat, ale warto było czekać na otwarcie w 2021 r. Wola zyskała piękną, otwartą enklawę, przyjazną lokalnej społeczności i turystom. Pofabryczną przeszłość tego miejsca przypominają zrewitalizowane zabudowania dawnego browaru – zabytkowa Warzelnia, Laboratorium, Willa Fabrykanta oraz 170-letnie piwnice Leżakowni.
Browary Warszawskie bardzo szybko zyskały uznanie zarówno odwiedzających, jak i cenionych architektów oraz urbanistów z całego świata. Potwierdzeniem tego sukcesu są liczne nagrody, które Echo Investment otrzymało w pierwszych latach po debiucie Browarów Warszawskich, m.in.: prestiżową nagrodę MAPIC Awards 2022 dla najlepszej miejskiej rewitalizacji, tytuł najlepszej inwestycji wielofunkcyjnej w konkursie CEE Retail Awards; GRAND PRIX oraz tytuł najlepszej przestrzeni publicznej w ramach prestiżowego konkursu Nagroda Roku SARP 2021; nagrodę CEEQA 2021 - za ponadczasowy projekt; CIJ Awards Poland (aż w 4 kategoriach), Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Z kolei Food Hall Browary zwyciężył podczas Food Business Forum w kategoriach: Debiut konceptu gastronomicznego oraz Wydarzenie kulinarne roku.
Ulice i zielone place Browarów Warszawskich pachną pieczonym na miejscu chlebem, świeżo zmieloną kawą. Starannie zaprojektowane wnętrza kuszą ofertą wyśmienitych dań z niemal wszystkich zakątków świata. Można tu nakarmić zmysły zapachem i smakami kuchni krajów północnej Europy, basenu Morza Śródziemnego i dalekiej Azji.
Po kulinarnej uczcie, czas na relaks. Do wyboru jest wiele przestrzeni: tętniący życiem rynek Warzelni z fontanną i ławkami zawieszonymi w brzozowym lasku; cichy dziedziniec Laboratorium; zielone serce Browarów Warszawskich - czyli Ogród Centralny, górujący nad Leżakownią i placem Dolnym; witający gości wchodzących od ulicy Grzybowskiej plac Brama Browarów oraz skryty w części mieszkaniowej przy Krochmalnej plac Śniadaniowy.
Odwiedzając Browary Warszawskie trzeba koniecznie udać się na kultowe schody, prowadzące z woonerfu Haberbuscha i Schielego do zabytkowej części – placu przy Leżakowni. To jeden z dzisiejszych symboli warszawskiego street artu.
Schody zmieniają się kilka razy w roku, stając się przestrzenią wyrazu dla wielu artystów.
Najlepiej zobacz to na własne oczy, bo to tu właśnie dzieje się miasto!