Wola Jazz Festival
Wola Jazz Festival to festiwal, który powstaje z miłości do jazzu i dzielnicy Wola. Organizatorzy, czyli Browary Warszawskie, badają tym wydarzeniem pełne spektrum jazzu - od jego alternatywnych brzmień po różnorodne i ekspresyjne wokalne formy.
To pierwsza edycja, która przygotowywana jest z rozmachem, bo przed gośćmi aż 7 dni koncertów i aż nami Uwielbiamy artystów i muzykę, którzy wpłynęli na jazz lub byli pod jego wpływem, a poprzez tworzenie, prezentację i edukację inspirujemy i budujemy społeczność na Woli w Warszawie. Mamy nadzieję, że chłonna warszawska publiczność zainspiruje się i doceni jazz, w formie którą organizatorzy przygotowują w Browarach Warszawskich w Grudniu.
W 1997 roku Browary Warszawskie Królewskie ufundowały tablicę upamiętniającą heroiczną walkę żołnierzy AK i ludności cywilnej. Tablica wróciła na teren nowych Browarów Warszawskich. Inicjatywę i duży wkład w translokacji upamiętnienia mieli Powstańcy walczący na tym terenie.
Cześć i chwała Bohaterom!
Browary Warszawskie nieustannie włączają się lub inicjują akcje mające na celu upamiętnienie tych ważnych dla Warszawy i Polski wydarzeń. W tym roku, w ramach obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia o godz. 21.30 w Browarach Warszawskich odbędzie się wyjątkowy seans filmowy. Podczas plenerowego seansu, na Dziedzińcu Laboratorium wyemitowany zostanie film „Powstanie Warszawskie” – pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych.
Film opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. W końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić „prawdziwą” wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem.
„Powstanie Warszawskie” to 85 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
„Powstanie Warszawskie” wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Producentem wykonawczym filmu jest Piotr C. Śliwowski, Kierownik Sekcji Historycznej MPW. Autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa. Scenariusz stworzyli Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski i Piotr C. Śliwowski.
„Powstanie Warszawskie”, godz. 21.30, 1 sierpnia (wtorek), Dziedziniec Laboratorium (ul. Krochmalna 59).