GĘSINA NA ŚWIĘTEGO MARCINA
Mikołaj Rej byłby zapewne nieco zmieszany, gdyby dowiedział się, że współczesne Święto Niepodległości Polski przypada akurat na ten sam dzień, co imieniny Św. Marcina. A jak wiadomo „na Świętego Marcina najlepsza gęsina”. Coś więc jednak Polaków i gęsi w zabawnym rechocie historii połączyło. I dobrze, bo polska gęsina jest i pyszna, i zdrowa.
Ale nie tylko o niej dziś piszemy, bo w Browarach szykuje się dwutygodniowe nie-tylko-gęsinowe-świętomarcinowe wydarzenie, podczas którego nie trzeba będzie jechać do Poznania, by spróbować niesamowitych i jakże wyjątkowych Rogali Świętomarcińskich. A trzeba Wam wiedzieć, że te rogale wypełnione są szczęściem! To znaczy wypełnione są wyjątkową masą migdałowo-makową, zawinięte w delikatne ciasto i polane lukrem, ale jak zapytacie mieszkańców Poznania, jak smakują te rogale, to powiedzą Wam właśnie, że tak smakuje szczęście.
Brzmi apetycznie? No to przejdźmy do szczegółów.
Z myślą o Waszych podniebieniach i o przeciwdziałaniu skutkom jesiennej szarugi (tfu-tfu, odpukać) nasze restauracje, cukiernie, kawiarnie i piekarnie przygotowały dla Was fantastyczne świetomarcińskie przepyszności.
Gastronomja – restauracja, która o polskiej i staropolskiej kuchni, którą Mikołaj Rej kochał (ba! Rej spisał był bodaj jeden z najstarszych polskich przepisów na buraczki!) zaprasza w najbliższych tygodniach na konfitowane udo gęsi z pieczonymi ziemniaczkami francuskimi w ziołach i z glazurowanymi buraczkami (możecie dopytać kelnera czy wg przepisu owego XVI-wiecznego poety).
Japonka z kolei postanowiła zaskoczyć wszystkich japońską wersją gęsiny w postaci unikatowej rolki z konfitowaną gęsią i żurawiną, która będzie dostępna w menu tylko przez 10 dni (10-20.11.)
Sobremesa stawia na iście hiszpańską wersję celebrowania imienin Świętego Marcina i podaje przez 3 dni (10-12.11.) grillowaną pierś z gęsi w towarzystwie puree z selera z miodem, Amadine patatas, wiśni marynowanych w Pedro Ximenez, figa oraz aioli z bergamotką.
Browar Warszawski wyczarował dla Was praktycznie całe sezonowe menu, które obowiązywać będzie przez ponad 2 tygodnie (11-27.11) i w którym znajdzie się i foie gras z gęsich wątróbek, i bigos z gęsiną, i pół gęsi pieczonej z kaszą gryczaną i jabłkami, i gęś pieczona w całości z kaszą gryczaną i jabłkami, a na deser... Rogale Świętomarcińskie.
Food Hall Browary to 11 konceptów kulinarnych uwielbianych przez warszawiaków i turystów odwiedzających Browary. Tu również królować będzie gęsina, a konkretniej pojawi się ona we wszystkich konceptach. Jeden koncept oznacza jedno danie z gęsiną w roli głównej. Tutaj zdecydowanie będzie w czym wybierać
A te rogale marcińskie? Gdzie ich szukać poza wspomnianym przed chwilą Browarem Warszawskim? Wypieką je dla Was Vita Cafe oraz słynne na cały Kukbuk Bakery Browary. Nie możemy nie wspomnieć o DESEO, w którym czeka na Was San Martin – czyli DESEOWA wersja rogala świętomarcińskiego. I możemy obiecać, że tych rogali pozazdrości nam cały Poznań.
A tych, którzy chcieliby upichcić lub upiec gęsinę w domowych pieleszach i skosztować rzadko spotykanych wędlin i podrobów gęsiej proweniencji, zapraszamy do składania zamówień w mięsnych delikatesach Crazy Butcher. Tylko pamiętajcie, że chętnych na świeżą gęsinę od sprawdzonych dostawców może być więcej niż owej gęsiny, więc w Crazy Butcher obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”, a po odbiór w kolejce prosimy ustawiać się gęsiego.