Piwo nie ma przed nimi żadnych tajemnic.
Dawid Bąk i Piotr Pszczółkowski, piwowarzy z Browaru Warszawskiego, to prawdziwi specjaliści w swoim fachu. W rozmowie z magazynem ELLE MAN zdradzają, jak powstaje najlepszy browar w stolicy.
Miłośnicy piwa długo wyczekiwali nowego otwarcia na mapie Browarów, ale jak to się mówi "wyczekiwana przyjemność smakuje lepiej". Od początku września można nareszcie posmakować wywarzonego tutaj na miejscu piwa. Browar Warszawski, mimo krótkiego stażu cieszy się już dużą popularnością, a to na pewno za sprawą tego, iż tutaj piwo warzone jest z pasją. Czeka tu na Was aż 18 rodzajów wyśmienitego piwa kraftowego. Magazyn ELLE MAN postanowił porozmawiać z tutejszymi Browarnikami, który w całości możecie przeczytać tutaj.
A my poniżej przedstawiamy krótki urywek rozmowy z chłopakami.
Dawid Bąk i Piotr Pszczółkowski na pytanie na czym polega codzienna praca piwowara odpowiadają:
"Wiele osób myśli, że picie czy próbowanie gotowego piwa to praca marzeń. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Za gotowym piwem kryje się logistyka, dużo fizycznej pracy, często stresu. Praca piwowara to nie tylko degustacje i dobra zabawa. Do obowiązków naszych należy warzenie, kontrola piwa podczas fermentacji, sprawdzanie parametrów, ocena sensoryczna. Może się wydawać, że to lekka i przyjemna praca a w rzeczywistości to ciężkie i niebezpieczne zajęcie (gorąca brzeczka piwna, para wodna pod ciśnieniem, stężona chemia). Jest to praca wymagająca czasem dużo poświęceń. Czasem pracujemy do późnych godzin wieczornych a czasem nawet w weekendy. Nasz produkt to "żywy organizm" i niektórych etapów nie możemy po prostu przerwać, wyłączyć sprzętu, zgasić światła i powiedzieć sobie... Dobra nie chcę mi się, idę do domu, przyjdę jutro (bo jutro może być już za późno). Nasza praca to głównie pasja do tego co tworzymy, to zaangażowanie i dążenie do perfekcji. To motywacja do tego by usłyszeć od gości, od znajomych.... To jest pyszne, oby tak dalej."



Jak piwo powstaje w Browarze Warszawskim?
"Piwo w Browarze Warszawskim powstaje przede wszystkim z pasją. Używamy wyłącznie naturalnych i wysokiej jakości składników. Nie pasteryzujemy i nie filtrujemy piwa dzięki czemu zachowujemy pełnię jego niepowtarzalnego smaku i aromatu. To wszystko wyróżnia nasz produkt.
Co czeka na gości nowo otwartego Browaru Warszawskiego?
Na Gości nowo otwartego Browaru Warszawskiego czeka przede wszystkim niesamowity klimat i atmosfera która współgra z wyśmienitym piwem i kuchnią. Przygotowaliśmy aż 18 gatunków piw, tak aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie."
Jak można zostać piwowarem?
Często jest to chichot losu. Znam wielu wspaniałych piwowarów, którzy nie kończyli technologii żywności, biotechnologii czy pokrewnych kierunków a spróbowali swoich sił w tym zawodzie mówiąc kolokwialnie z braku laku. Oczywiście, wiedza i podstawy się przydają na początku tej podróży, ale tak naprawdę całe doświadczenie zdobywa się w browarze ucząc się od starszych kolegów i na swoich błędach. Dziś jest o wiele łatwiej zacząć merytorycznie. Powstało czasopismo "Piwowar" poświęcone warzeniu piwa, fora internetowe, powstała Krakowska Szkoła Browarnicza Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie czy wiele cennych artykułów jak kompendium piwa autorstwa m.in. Pawła Leszczyńskiego - sensoryka i organizatora Warszawskiego Festiwalu Piwa"